Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

Baznīcas terminu vārdnīca

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Z

 

 O

 

  • Odigitrija (Îäèãèòðèÿ) – (gr. - ceļvede, ceļa rādītāja). Dievmātes ikona, ko pēc baznīcas tradīcijas uzzīmējis sv. evanģēlists Lūka un kas no Austrumiem atsūtīta imperatora Teodosija jaunākajai māsai Pulhērijai.

  • Omofors(no grieķu vārdiem: plecs un nest). Daļa no arhiereja tērpa – plata lente ar krustu attēliem, kas apņem kaklu un ar vienu galu nokarājas pār krūtīm ar otru pār muguru (lielais omofors) vai ar abiem galiem uz krūtīm (mazais omofors). Tas atgādina bīskapam par viņa pienākumu rūpēties par nomaldījušos atgriešanu uz patiesības ceļa līdzīgi Evaņģēlija labajam ganam, kas uz saviem pleciem pārnes mājās nomaldījušos avi. Omofors ir bīskapa amata atšķirības zīme, bez kura viņš nav tiesīgs noturēt nevienu dievkalpojumu. Attēls  Attēls

  • Oranta – (lat. orans – lūdzošs). Dievmātes ikonas tips: viņu attēlo pilnā augumā vai līdz pusei ar sejas augstumā paceltām rokām un plaukstām pavērstām prom no sevis, Kristus bērns attēlots aplī.

  • Orars (Îðàðü, Îðàðèé) – (no gr. stunda, brīdis) diakona tērpa piederums. Gara, ar krustiem izšūta lente, kuru diakons nēsā pār kreiso plecu, bet arhidiakons - krustveidīgi pāri pleciem. Nozīmē to, ka Dieva žēlastība pār baznīcas kalpu top izlieta lielā mērā. Vienu orara galu paceldams, diakons dara ļaudīm zināmu, kad būs Dievu lūgt un dziedātājiem, kad dziedāt. Attēls

  • Origēns - ievērojams baznīcas teologs un filozofs. Dzīvojis 185. - 254. g. Aleksandrijā, ieguvis labu izglītību, pieņēmis kristietību, darbojies katehētu skolā Aleksandrijā. Izplatījis Bībeles alegorisko un simbolisko skaidrošanas veidu, cenšās kristīgo pasaules skatījumu pasniegt sistemātiskā formā.

  •  "Ozanna" – izsaukums, kas jūdu un kristiešu dievkalpojumos nozīmē sveicinājumu, slavinājumu.