Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

 

 

Pravietis Samejs (Šemaja) (9. janv.)

 

Svētais Dieva pravietis Šemaja dzimis Silomā[1] ķēniņa Salamana[2] valdīšanas laikā. Salamana dēla un ķēniņa troņa mantinieka Rehabeāma laikā[3] Israēlas valsts sadalījās, turklāt Jūdas nams un Benjamīna nams palika uzticīgi Rehabeāmam, bet pārējie desmit nami par ķēniņu atzina Jerobeāmu, Nābota dēlu. Tad Rehabeāms sapulcināja lielu karaspēku, nolēmis ar varu atgriezt savā pakļautībā Jerobeāma atņemtos Israēla namus. Un pār Dieva vīru Šemaju nāca Kunga atklāsme:

- Pasaki Rehabeāmam, Salamana dēlam, Jūdejas ķēniņam, un visam Jūdas un Benjāmina namam un pārējai tautai. Tā saka tas Kungs: jums nebūs iet uzbrukumā, un jums nav brīv karot ar saviem brāļiem; griezieties ikviens atpakaļ savās mājās, jo šis notikums ir Manis nolikts.

Ķēniņš un tauta paklausīja Kunga pavēlei un brāļu karš tika novērsts[4].

Piektajā Rehabeāma valdīšanas gadā par to, ka viņš atkāpies no tā Kunga, Jūdejas valstij uzbruka Ēģiptes ķēniņš Šišaks[5]; faraona milzīgais karaspēks ieņēma visus Jūdejas cietokšņus un tuvojās Jeruzalemē. Tad pravietis Šemaja atnāca pie Rehabeāma un Jūdejas virsaišiem, kuri no ienaidnieka glābās pilsētas mūros, un tiem paziņoja:

- Tā saka tas Kungs: Jūs esat Mani atstājuši, tāpēc Es arī jūs tagad esmu atstājis Šišaka rokā.

To izdzirduši ķēniņš un jūdu tautas virsaiši pazemojās un sacīja:

- Tas Kungs ir taisns!

Pēc tam pār Dieva vīru Šameju nāca jauna atklāsme, jo tas Kungs viņam sacīja:

- Viņi ir pazemojušies, tāpēc Es negribu tos pilnīgi izdeldēt, bet Es tiem piešķiršu mazu glābšanās iespēju, un Es neizliešu savu bardzību pār Jeruzalemi ar Šišaka roku. Bet tomēr, lai viņi kļūst viņam par kalpiem un lai atzīst, kas tas ir ­ kalpot Man, un kas tas ir ­ kalpot pasaules ķēniņam.

Pravieša vārdi piepildījās. Šišaks nopostīja Jeruzalemi un aizgāja uz Ēģipti, bet Rehabeāms valdīja vēl divpadsmit gadus, un tā Kunga dusmas no viņa atkāpās[6]. Svētais pravietis Šemaja rakstīja arī piezīmes par Rehabeāma valdīšanas laiku.

 

 

 


 


[1] Siloma ­ pilsēta uz Ēfraima nama zemes Palestīnā; šeit stāvēja Mozus ierīkotā saiešanas telts.

[2] No 1020. līdz 980.g. pirms Kristus.

[3] No 980. līdz 963. g. pirms Kristus.

[4] 3. Valst. gr., 12, 21­24. Otra Laiku gr., 11, 1­4.

[5] Šišaks, pēc ēģiptiešu hronikām ­ Šešonks, bija XXII Bubastīdu dinastijas pirmais faraons.

[6] Otrā Laiku gr., 12.