Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

 

 

 

 

Arhibīskaps Antonijs (Golinskis - Mihailovskis)

"Par Jēzus lūgšanu un dievišķo svētību"

 

Priekšvārds izdevumam krievu valodā

 

Dārgie lasītāji!

Jūs savās rokās turat darbu, ko sarakstījis arhibīskaps Antonijs (Golinskis - Mihailovskis), mūks askēts, kurš pats veicis pieredzes bagātu lūgšanās ceļu - garīgās cīņas varoņdarbu. Darbs sarakstīts 20. gs. 50. gadu beigās -  laikā, kad mūsu valstī valdīja liels garīgās literatūras trūkums un tamlīdzīgi teksti bija retums pat starp samizdata* publikācijām. Neskatoties uz to, ka šodien literatūra par garīgo askēzi ir plaši pieejama, šis darbs to var papildināt un būt noderīgs tiem, kas vēlas iepazīt Pareizticīgās Baznīcas tēvu lūgšanās pieredzi. Grāmata iepazīstina ar svēto tēvu tradīciju kalpot**, lūdzoties iekšēji, savā prātā, kas šeit pamatota ar autora personīgo pieredzi. Viņš vispārinoši izklāsta tēvu askētu mācību par Jēzus lūgšanu, par Dieva svētības ietekmi.

Rokraksta oriģināls diemžēl ir nozaudēts, un teksts līdz mums nonācis ar nopietniem sagrozījumiem, ar daudziem patvaļīgiem iestarpinājumiem. Šie defekti traucēja materiālu publicēt tādā veidā, kādā tas saglabājies. Redakcijai bija jāveic nopietns teksta rekonstrukcijas darbs, taču cik vien iespējams, nezaudējot autora stila īpatnības.

Ziņas par autora dzīvi ir visai niecīgas un pretrunīgas. Dokumentālu liecību trūkums neļauj  pilnībā atjaunot arhibīskapa Antonija (1889+1976) biogrāfiju. Protams tas nekādā mērā nemazina šīs grāmatas nozīmi, līdzīgi, kā nav zudusi vērtība daudzu anonīmu gleznotāju vai arhitektu meistardarbiem. Dievam par godu paveiktā darba augļi paliek par visas Baznīcas ieguvumu.

Redaktors

 

*20. gs. otrajā pusē Padomju Savienībā par samizdatu sauca visdažādākā satura aizliegtās vai pusaizliegtās literatūras nelegālas, pagrīdes publikācijas.

**Oriģinālā šeit ir latviski netulkojams baznīcslāvu vārds ģelaņije, kam etimoloģiski pamatā ir grieķiskais praksis. Taču latviskajam burtiskajam aizguvumam prakse, praktizēt   semantiski ir intelektuālas nevis garīgas darbības nozīme, ko šeit lietot nebūtu pareizi. (Tulk. piez.)