|
|
Igumens N. NEBĪSTIES TU, MAZAIS GANĀMAIS PULCIŅ! (Par garīgo cīņu mūsdienu pasaulē)
Lasītājiem piedāvātās grāmatas pamatā ir garīgā tēva sarunas ar saviem garīgajiem bērniem – iesācējiem, kas stājušies uz klostera dzīves ceļa; taču tā ir adresēta ne tikai viņiem. Brošūriņa būs interesanta ikvienam, kurš, attīrot savu sirdi, cenšas uzmanīgi un padziļināti praktizēt garīgo dzīvi. Tajā sniegtas atbildes uz grūtajiem jautājumiem, ar kādiem jāsastopas visiem, kas alkst iet pa šauro pestīšanas ceļu un uzveikt mūsdienu pasaules kārdinājumus. Kā regulēt savu uzvedību, kā atšifrēt dvēseles gūstītāju – dēmonu taktiku, kā sevi pasargāt no pseidosvētīgajiem pārdzīvojumiem, kā izveidot pareizu vērtību hierarhiju, kā saglabāt priecīgu gara noskaņojumu – šiem un daudziem citiem jautājumiem veltīta šī grāmata.
No izdevējiem
"... STĀVIET STIPRI UN NEĻAUJIETIES ATKAL IEJŪGTIES KALPĪBAS JŪGĀ!" Kurš pareizticīgais gan svēto tēvu sacerējumos nav lasījis par garīgo cīņu, par dēmonu kārdinājumiem, par nepieciešamību cīnīties ar šiem kārdinājumiem! "Kārdinājums!" — mēs bieži vien sakām gan vietā, gan nevietā saistībā ar mūs piemeklējušajām nepatikšanām un ķīviņiem. Taču vai visi ir gatavi pareizi atvairīt šos kārdinājumus, pavērst tos tā, lai tie nāktu dvēselei par labu? Mēs dažkārt pat nenojaušam, cik izsmalcināta mēdz būt cilvēku dzimtas ienaidnieka taktika, nezinām tā metodes un paņēmienus dvēseles sagūstīšanai. Mēs gribam iet pa pestīšanas ceļu gandrīz vai bez pūliņiem vai ar minimālu piepūli; mūs biedē NEPĀRTRAUKTAS PATSTĀVĪGAS CĪŅAS nepieciešamība. Vai ne tāpēc tagad dažu labu iesācēju neapmierina "parasta" priestera garīgā vadība – viņam noteikti ir vajadzīgs "starecs" – taču ne jau tāpēc, lai iemācītos sakrāt Svētā Gara žēlastību, bet tikai tālab, lai noņemtu no sevis atbildību, pārliekot to uz garīgā tēva pleciem? Stareca būtības pamatā ir pravieša dāvanas. Surožas metropolīts Antonijs raksta, ka "vienīgi Dieva svētības ietekmē var kļūt par starecu (citiem vārdiem sakot, viedo vai vecajo – tulk.piez.), ka izmācīties par starecu nav iespējams – tāpat kā par savu dzīves ceļu nav iespējams izraudzīties ģenialitāti, ka īsti garīgie vadītāji savus garīgos bērnus izaudzina, taču nekādā gadījumā "nevalda" pār viņiem, nelauž viņus, padarot līdzīgus sev. Nav šaubu, ka kristietim ir jāpaklausa savam garīgajam tēvam. Tomēr garīgajā cīņā nepieredzējušam iesācējam, ja tas netiecas pēc garīgas spriestspējas, draud briesmas nonākt tā saucamo "jaunstarecu" (tādu, kam trūkst garīgā brieduma) ietekmē. Tas tā notiek ne tikai garīgās pieredzes trūkuma dēļ, bet diezgan daudz arī dēļ garīgā slinkuma, nevīžības, neprasmes un nevēlēšanās būt uzmanīgam pret savas dvēseles grēcīgajām kustībām. Taču atcerēsimies apustuļa Pāvila vārdus: "Svabadībai Kristus mūs ir atsvabinājis. Tad nu stāviet stipri un neļaujieties atkal iejūgties kalpības jūgā!" Audzināt sevī Kristus kareivja īpašības, garīgu možumu, apdomīgumu, prasmi neslēpties no grūtībām, bet saglabāt priecīgu gara noskaņojumu – cik gan ļoti ikvienam no mums tā pietrūkst! Lasītājam piedāvātās igumena N. sarunas adresētas viņa garīgajiem bērniem, kas savu dzīvi saistījuši ar klosteri. Tomēr no svēto tēvu mācības izrietošās mūsdienu pasaules apstākļiem pielāgotās garīgās cīņas metodes, protams, būs noderīgas arī pasaulē dzīvojošajiem, kas grib nopietni strādāt pie savas dvēseles dziedināšanas. Lai mūs visus, kas šajos pirmspēdējos laikos pārciešam savā ļaunumā izsmalcinātu kārdinājumu, ekumēnisma un apostāzes (atkrišanas – tulk. piez.) spiedienu, mierina Kunga Jēzus Kristus vārdi: "Nebīsties, tu, mazais ganāmais pulciņ, jo jūsu Tēvs ir nolēmis jums piešķirt Valstību!" (Lk.12:32).
SATURS
No izdevējiem "... STĀVIET STIPRI UN NEĻAUJIETIES ATKAL IEJŪGTIES KALPĪBAS JŪGĀ!"
1. SARUNA. GALVENAIS DZĪVES UZDEVUMS Galvenais mūsu bēdu iemesls – Dieva Providences noraidīšana. Par pareizu attieksmi pret dzīves apstākļiem. Ko Kungs no mums gaida sarežģītā situācijā? Situācijas analīzes principi. Mūsdienu klosterdzīves analīzes mēģinājums. Dieva mācības galvenais mērķis – cīņa par netikumu izskaušanu. Uzticēšanās Dievam – panākumu ķīla cīņā. Kā iemācīties saprast cilvēkus.
2. SARUNA. KĀ IEKĀRTOT SAVU "IEKŠĒJO MĀJU"? Uzdevums iesācējiem: pārslēgt uzmanību no ārējā uz savām iekšējām problēmām. Kāpēc mēs nepareizi izprotam cilvēkus un apstākļus? Par mentālās un jutekliskās uztveres izkropļotību. No visaptverošās viedās šķīstības uz patieso uztveri. Svētības pilnais dvēseles miers – aizsardzība pret ārējām nepatikšanām. Divi mūka garīgās dzīves periodi. Par dēmonu ietekmi uz emocionālo sfēru. Možu garīgo tonusu ir jāuztur ar gribas piepūli. Par cīņu ar verga psiholoģiju. Ko nozīmē "vienkāršība" un "sarežģītība" cilvēkā.
3. SARUNA. NE UZ MIRKLI NEPĀRTRAUKT CĪŅU Kādi mēdz būt Dieva apmeklējuma mērķi. Divi dvēseles stāvokļi. Kā pārciest ienaidnieka uzbrukumu. Cīņa par lūgšanu. Esi priecīga, jautra un labsirdīga.
4. SARUNA. KĀ REGULĒT SAVU UZVEDĪBU Par "pašapmānu". Kas spēj atskurbināt pašapmāna pārņemto? Kā dēmons – kurators veido mūsu pašnovērtējumu un uzvedības stilu. Par dvēseles izlabošanu ar "garīgās programmēšanas" metodi. Praktiski padomi, kā pielietot šo metodi pazemības izkopšanai. Kā izkopt pieticību un kautrību.
5. SARUNA. CITU NETIKUMI NETRAUCĒS MUMS GLĀBTIES Klosterība neglābj automātiski. Maniakāli depresīvā psihoze – viens no dēmonu iedarbības veidiem. Bez garīgās vadības ienaidnieka cilpas nav pamanāmas. Kā sevi pasargāt no dēmonu uzbrukumiem. Par šķietami svētīgajiem stāvokļiem. Kas ir "norma", runājot par dvēseles stāvokli.
6. SARUNA. IZRAUT DVĒSELI NO DĒMONU VARAS Ellišķīgā artilērijas apšaude. Panikas pārņemtais noslīks sīkā peļķē. Kā izturēties ļauno garu uzbrukuma laikā. Ja ļaunie gari ir sākuši satraukties, tad tā ir laba zīme. Kā rīkoties, lai mēs nekļūtu par "komunālo dzīvokli", kurā mīt dēmoni. Daži aizsardzības paņēmieni.
7. SARUNA. NODEVĪBA SĀKAS AR IZDABĀŠANU SEV Bez piespiešanās pestīšana nav iegūstama. Kā cilvēki kļūst paši sev par elkiem. Ikviens, kurš nesit krustā savas kaislības, neizbēgami kļūst par jūdu. Kas jādara, lai nepārdotu Kristu. Necenties "nozagt" prieku.
8. SARUNA. VIEGLAIS CEĻŠ VED PRETIM BEZDIBENIM Glābšanās bez lūgšanas – naiva utopija. Kāpēc mums ir tik grūti lūgties? Askētiskā cīņa – piespiedu nepieciešamība, bez kuras nav iespējams glābties. Kā var pārveidot dvēseli? Par iemesliem, kas izraisa gribas paralīzi. Kāpēc cilvēki mainās? Par cīņu ar divgalvaino egoisma hidru.
9. SARUNA. PATĪBA – GALVENAIS GRĒKA UZTURĒTĀJS Iesāksim gavēni, atbrīvojot dvēseli no patības sloga. Kur nav mīlestības, tur valda patība. No kā sākas sevis dievināšana, un kā ar to cīnīties? Veids, kā noteikt kaislības klātesamību. Ar ko atšķiras paredzēšana, intuīcija un gaišredzība?
10. SARUNA. KRISTUS NO KRUSTA NENOKĀPJ Vai dvēsele spēja sevi pasargāt no grēka? Kā cilvēki kļūst par "marionetēm" kritušo eņģeļu rokās. "Grēka un žēlastības likums." Dievišķā taisnīguma likums. Dievcilvēka asinis – samaksa par mūsu grēkiem. Dievs cilvēkam pestīšanu neuzspiež. Par grēku nožēlas un Euharistijas nozīmi.
11. SARUNA. PAZEMĪBA – VISĪSTĀKAIS ZOBENS JEB KĀ UZTURĒT DIEVBIJĪBU Kas ir tie, ko dēmoni visvairāk grib pavedināt? Kritušie eņģeļi – fanātiski spēlmaņi. Elles smagā artilērija – pret talantīgajiem cilvēkiem. Ar pazemīgu ceļos krišanu – uz debesu Jeruzalemi. Rūgtās zāles lepno dziedināšanai. Klosteris – pacietības skola. Kāpēc ir muļķīgi darīt pāri tiem, kas dara pāri mums. Ko darīt, lai dēmonam adresētais sitiens būtu nāvējošs? Ko darīt, lai vājāko brāļu piemērs nenovājinātu arī mūs. Mazliet par iekšējo modrību.
12. SARUNA. "GLĀBTIES GAN GRIBĒTOS, TAČU LŪGTIES SLINKUMS" Gribas vājums – visas cilvēces garīgā slimība. Kā nepalikt par vergu, atrodoties grēka gūstā. Kāpēc mums nav tiesību salīdzināt sevi ar citiem? Darīt mazāk nekā vari – tas ir grēks. Kā pēc laba darba paveikšanas pasargāt sevi no pašapmierinātības.
13. SARUNA. KUR RAST PADOMU, JA NAV PIEREDZĒJUŠA GARĪGĀ TĒVA? Kas mūs uztur, trūkstot garīgajai vadībai? Sargieties no "mīlīgajiem stareciem". Gavēnis ir nevis dievbijīga tradīcija, bet ierocis cīņai ar dēmoniem. Vai drīkst "atpūsties" no cīņas par savu pestīšanu? Lūdziet, lai tuvākie cilvēki atklāj jums jūsu trūkumus. Kādas bīstamas sekas mēdz būt nepareizai lūgšanai.
14. SARUNA. "MANA NASTA IR VIEGLA..." Vai iespējams glābties, ne no kā neatsakoties? Atsvešināšanās no pasaules – tā nav atsacīšanās no kultūras! Kāpēc kaislības pilna pieķeršanās ir mūsu ienaidnieks? Kā uzbūvēt pareizu vērtību hierarhiju, nesapinoties kaislību tīklā. Jēdziena "kaislības" definīcija. Kaislību izplatīšanas metodes. Kaislību savažots cilvēks – potenciāls Kristus nodevējs. Kāpēc tik sāpīga ir kaislību iznīdēšanas operācija? No ēģiptietiskās vergošanas pasaulei – uz patieso brīvību Kristū!
|